Zaključek projekta Družinsko izobraževanje MeTURA–Nazaj h koreninam

Projekt MeTURA se počasi zaključuje, vendar smo projektni partnerji prepričani, da bodo aktivnosti, ki smo jih razvili v projektu, živele dalje v domačih okoljih, na vrtu in v kuhinjah, družin z osebami z motnjami v duševnem razvoju.
Namen projekta je bil razviti nove načine vseživljenjskega učenja za odrasle družinske člane z motnjami v duševnem razvoju v domačem okolju. Osredotočili smo se na aktivnosti terapevtskega vrtnarjenja in terapevtskega kuhanja. Zakaj vrtnarjenje in kuhanje? V hitrem življenjskem tempu, kot ga živimo sedaj, kjer je na izbiro ogromno aktivnosti, priložnosti za preživljanje prostega časa in učenja nismo želeli družin in oseb z motnjami v duševnem razvoju dodatno obremenjevati z novimi aktivnostmi, temveč smo se odločili izkoristiti potencial tistih aktivnosti, ki jih tako ali tako izvajamo vsakodnevno. Tekom projektnih aktivnosti smo raziskovali dobrobiti terapevtskega vrtnarjenja in terapevtskega kuhanja na fizično, duševno in kognitivno počutje posameznikov ter kako izvajati te aktivnosti. Sledenje je zapisano v Metodologiji Družinskega izobraževanja MeTURA-Nazaj h koreninam za družine z motnjami v duševnem razvoju. Razvito je bilo tudi Andragoško gradivo za izvedbo Družinskega izobraževanja MeTURA-Nazaj h koreninam, kjer so prosto dostopni praktični nasveti, napotki in delovni listi za izvajanje aktivnosti terapevtskega vrtnarjenja in terapevtskega kuhanja. Del gradiv je namenjen izobraževalcem, mentorjem oz. družinskim članom, ki prevzamejo vlogo mentorja, del gradiv pa uporabljajo osebe z motnjami v duševnem razvoju skupaj z mentorjem, saj je gradivo zapisan v lahko berljivi obliki. Andragoški priročnik za izvajanje Družinskega izobraževanja MeTURA – Nazaj h koreninam ponuja informacije usmeritve in nasvete za izvajanje vseživljenjskega učenja v inovativnem učnem okolju domačega vrta in kuhinje. Je podporno orodje institucijam izobraževanja odraslih z motnjami v duševnem razvoju in za vodeno samoizobraževanje odraslih družinskih članov z motnjami v duševnem razvoju na domu s podporo staršev oz. družinskih članov.
Vsa gradiva so prosto dostopna in si jih lahko prenesete na spletni strani projekta https://www.erasmus-metura.eu/. Na voljo so v slovenskem, angleškem, italijanskem in hrvaškem jeziku.
Ogledate si lahko tudi dokumentarni video, ki opisuje projekt in izvedene aktivnosti. Video je na voljo v angleškem jeziku TUKAJ