ZAKLJUČNI IZPIT

Naziv poklicne izobrazbe si kandidati pridobijo, ko uspešno opravijo zaključni izpit v enem izmed izobraževalnih programov srednjega poklicnega izobraževanja.

Rezultate spomladanskega roka zaključnega izpita najdete TUKAJ.

Iskrene čestitke!

OKVIRNI KOLEDAR zaključnih izpitov 2022/2023

PRIJAVA NA ZAKLJUČNI IZPIT
Na zaključni izpit se je potrebno prijaviti najkasneje 30 dni pred pričetkom. Prijavnico izpolnite osebno na šoli (v referatu) ali pa izpolnjeno in podpisano oddate
osebno v referat tajnici šolske komisije za zaključni izpit. Pred pristopom k zaključnemu izpitu je potrebno poravnati stroške izpita.

ODJAVA OD ZAKLJUČNEGA IZPITA
Od zaključnega izpita se lahko odjavite najkasneje 2 dni pred začetkom izpitnega roka (pisna odjava, osebno v šoli). V tem primeru se plačilo zaključnega
izpita upošteva v naslednjem roku. Če se ne odjavite (pravočasno), se šteje kot da izpita niste opravljali, zapade pa vam tudi plačilo zaključnega izpita. Prav tako morajo biti 2 dni pred začetkom zaključnega izpita opravljene vse obveznosti po programu.

OPRAVLJEN ZAKLJUČNI IZPIT
Zaključni izpit je opravljen, ko je kandidat pozitivno ocenjen iz obeh izpitnih enot.

POPRAVLJANJE NEGATIVNIH OCEN
Kandidat, ki je že opravljal zaključni izpit in je bil uspešen pri posamezni izpitni enoti, opravlja samo izpitno enoto, pri kateri je bil ocenjen negativno.

OPROSTITEV OPRAVLJANJA IZPITA
Kandidat, ki je v zaključnem letniku pri slovenščini dosegel oceno odlično, je pri zaključnem izpitu oproščen opravljanja tega izpita.

PRIZNAVANJE POSAMEZNIH ENOT
Kandidatu, ki si je pridobil srednjo poklicno ali enakovredno izobrazbo po prejšnjih predpisih oz. je pri zaključku izobraževanja opravil izpit iz prve izpitne enote, se pri pridobitvi novega naziva srednje poklicne izobrazbe prizna slovenščina, ne glede na način zaključka izobraževanja, ki je tedaj veljal.

VEČ INFORMACIJ O ZAKLJUČNEM IZPITU
Več o zaključnem izpitu si lahko preberete na spletnih straneh Državnega izpitnega centra.

Pogoj za pristop k zaključnemu izpitu so pozitivno opravljeni vsi po programu določeni splošno izobraževalni predmeti, obvezni strokovni moduli, izbirni strokovni moduli, odprti del kurikula, opravljeno praktično usposabljanje, interesne dejavnosti  in poravnane vse finančne obveznosti.

Kandidat, ki je v zaključnem letniku pri slovenščini dosegel oceno odlično, je pri zaključnem izpitu oproščen opravljanja tega izpita.

Zaključni izpit poteka v spomladanskem, jesenskem in zimskem roku, podrobnejšo razporeditev opravljanja za posamezno šolo določi šolska komisija za zaključni izpit in objavi najkasneje do 31. januarja za tekoče šolsko leto.

Kandidat lahko zaključni izpit ali posamezni izpit opravlja ali izboljšuje večkrat.

PRIJAVA NA ZAKLJUČNI IZPIT

ODJAVA OD ZAKLJUČNEGA IZPITA

Udeleženci, ki se izobražujejo v programih srednjega poklicnega izobraževanja, šolanje zaključijo z zaključnim izpitom, ki je sestavljen iz:

  • pisnega in ustnega izpita iz slovenščine
  • 2. predmeta

Na zaključnem izpitu kandidati izkazujejo teoretično in praktično znanje, ki so ga pridobili med procesom izobraževanja in s katerim dokažejo, da so usposobljeni za poklic. Po opravljenem zaključnem izpitu se kandidati lahko zaposlijo brez nadaljnjega formalnega izobraževanja ali usposabljanja (pripravništva), lahko pa nadaljujejo izobraževanje po vertikali.

PRVA IZPITNA ENOTA – SLOVENŠČINA

PISNI DEL IZPITA traja v skladu z izpitnim katalogom najmanj 90 minut in največ 120 minut. Dovoljena pripomočka na pisnem izpitu sta nalivno pero ali kemični svinčnik.

  • branje/poslušanje neumetnostnega besedila, približno 400 besed in pisno razčlenjevanje neumetnostnega besedila (45 min)
  • pisanje neumetnostnega besedila (45 min)

USTNI DEL IZPITA traja največ 20 minut. Kandidat odgovarja na vprašanja iz izpitnega listka. Izpitni listek lahko enkrat zamenja.  Kandidat ima dodatnih 15 minut časa za pripravo.

  • zagovor pisnega dela izpita
  • pogovor o prebranem knjižnem besedilu ob odlomku na izpitnem lističu

DRUGA IZPITNA ENOTA – STORITEV IN ZAGOVOR

  • se izvede skladno z “Navodili za izvedbo storitve z zagovorom”
  • izdelava izdelka oziroma storitve in zagovor se lahko izvaja individualno ali skupinsko, v šoli ali pri delodajalcu
  • mentor svetuje, spremlja in zagotavlja samostojno izdelavo izdelka oziroma storitve
  • mentor tudi preverja ali kandidat upošteva pravila o varstvu pri delu in pravila o varovanju zdravja

Zaključni izpit na šoli vodi šolska komisija za zaključni izpit, ki jo sestavljajo predsednik, namestnik in najmanj trije člani. Člani imajo namestnike. Mandat šolske komisije traja eno šolsko leto.

SESTAVA ŠOLSKE MATURITETNE KOMISIJE ZA ZAKLJUČNI IZPIT

  • predsednica: Sabina Rovšek
  • tajnica: Klavdija Mali
  • član: Gordana Marinović
  • član: Jasmina Hlaj
  • član: Stanko Miklič

Zaradi kršitev izpitnega reda šole se lahko izrečejo naslednji ukrepi:

  • opomin
  • prekinitev dela izpita ali izpita

V primeru zamenjave identitete kandidata se izpit prekine in razveljavijo vsi izpiti zaključnega izpita.

Ukrepi se praviloma stopnjujejo.

Opomin izreče nadzorni učitelj oziroma mentor, prekinitev dela izpita ali izpita in razveljavitev izpitov zaključnega izpita pa šolska komisija.

V primeru kršitve nadzorni učitelj oziroma mentor ugotovitve zapiše v zapisnik o zaključnem izpitu in o njih nemudoma obvesti predsednika šolske komisije, ki ugotovi dejansko stanje.

O ukrepu odloči šolska komisija tako, da kandidatu v 24 urah po ugotovitvi kršitve izda sklep o prekinitvi izpita oziroma razveljavitvi vseh izpitov zaključnega izpita.

Šolska komisija o vseh ukrepih zoper kršitelje obvesti Državno komisijo.

PRITOŽBE

Če so bile pri opravljanju zaključnega izpita v šoli ali pri delodajalcu kršene določbe tega pravilnika, ki se nanašajo na postopek izvedbe izpita, je dovoljena pritožba na šolsko komisijo naslednji dan po izpitu. Šolska komisija odloči o pritožbi v petih dneh od prejema pritožbe.

Če šolska komisija ugotovi, da je pritožba  utemeljena, lahko na podlagi dokumentacije določi novo oceno oziroma imenuje tričlansko komisijo, ki najkasneje v treh dneh ponovno oceni znanje kandidata. O datumu ponovne ocenitve šolska komisija obvesti kandidata najmanj en dan pred izpitom.

Odločitev šolske komisije je dokončna.

Postopek ugovora na oceno poteka v skladu z določbo 81. člena Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju.

Informacije v zvezi s poklicno maturo dobite pri tajnici šolske komisije za zaključni izpit Klavdiji Mali po predhodnem dogovoru v referatu IC Geoss, na e-naslovu klavdija@ic-geoss.si ali na naši telefonski številki.