Social Circles – Spodbujanje povezanosti v starajoči se družbi s pomočjo izobraževanja odraslih
Projekt Social Circles stremi k zmanjšanju osamljenost, spodbuja sodelovanje, zmanjšuje ovire pri izobraževanju in povečuje digitalno pripravljenost starejših odraslih z vključevanjem skupnosti in mikroučnih virov, ki so predstavljeni kot izobraževalni okusi. Edinstven pristop projekta vključuje razvoj modularnih mikroizobraževalnih virov, ki bi povečali udeležbo starejših v izobraževanju odraslih. Ti viri bodo zajemali teme, ki starejše odrasle zanimajo, kot so digitalne spretnosti, upravljanje časa in proračuna, umetnost, vrtnarjenje in drugi hobiji, vključno s športom. Lokalni festivali učenja, načrtovani v okviru socialnih krožkov, bodo podpirali izobraževalce odraslih, da se vključijo v dejavnosti ozaveščanja, da bi se povezali s starejšimi odraslimi in spodbujali izobraževanje odraslih v svojih skupnostih.
Cilji
- Boj proti osamljenosti starejših odraslih z uporabo izobraževanja odraslih kot orodja.
- Izobraževanje odraslih zagotavlja večplasten pristop, ki ponuja socialno interakcijo, namen in nenehno učenje. Social Circles si prizadeva premagati ovire pri udeležbi izobraževanja odraslih z zagotavljanjem podpore s pomočjo prilagojenega nabora izobraževalnih virov.
- Projekt si prizadeva vzpostaviti vključujoča učna okolja, povečati vključenost v izobraževanje odraslih in spodbujati sodelovanje skupnosti med
starejšimi odraslimi.
Aktivnosti
- Cilj projekta je s pomočjo izobraževanja odraslih odpraviti osamljenost starejših oseb. Obravnava ovire, kot so stigma in slabe izkušnje ter poudarja podporo.
- Po meri prilagojen program skupnostnega coachinga zagotavlja izobraževalno in čustveno podporo.
- Mikroizobraževalni viri v obliki koščkov zajemajo zanimive teme iz zbirke orodij za izobraževalce.
- Festivali učenja v skupnosti so namenjeni pomoči, saj povezujejo izobraževalce z osamljenimi starejšimi posamezniki in spodbujajo socialne stike in vključevanje.
Rezultati
- Zbirka orodij za mikroučenje (WP2).
- Program skupnostnega usposabljanja (WP3).
- Organizirani festivali skupnostnega učenja (WP4).
- Pripravljen obsežen dokument s priporočili (WP5).
- Te pobude spodbujajo lokalne učne centre, vključujejo starejše učence in odpravljajo ovire pri udeležbi v izobraževanju.
- Projekt je namenjen izobraževalcem odraslih, da postanejo vodje skupnosti, trenerji in promotorji vseživljenjskega učenja.
Vplivi na okolje
- Cilj socialnih krožkov je ponovno vključiti starejše odrasle udeležence izobraževanja v pobude za izobraževanje odraslih, da bi pomagali ponovno vzpostaviti “družbene kroge”, ki so jih morda izgubili zaradi pandemije COVID-19.
- Ustvarjanje in spodbujanje priložnosti za učenje med vsemi državljani in organizacijami.
- Spodbujanje lokalnih učnih središč in inovativnih učnih prostorov.
- Povečanje števila udeležencev ter izboljšanje vključenosti in dostopnosti.
Partnerji
- IC Geoss (Slovenija)
- The Rural Hub CLG (Irska)
- Skills Elevation FHB (Nemčija)
- M3 MCube association (Francija)
- Insieme per la Solidarietà Roma 1 (Italija)
Projekt traja od 1.11.2024 do 31.10.2026, sofinancira ga program Evropske unije Erasmus+.