POKLICNA MATURA
S poklicno maturo (PoM) kandidati dokazujejo doseganje standardov znanj, ki so določeni s cilji izobraževalnih programov srednjega tehniškega in drugega strokovnega izobraževanja, poklicno-tehniškega izobraževanja, poklicnega tečaja ter usposobljenost za visokošolski študij. Poklicna matura je oblika zaključnega izpita. Kandidati z opravljeno poklicno maturo pridobijo srednjo strokovno izobrazbo, hkrati pa se lahko vpišejo na višješolski in visokošolski študij.
OKVIRNI KOLEDAR POKLICNE MATURE 2024/2025
Koledar pisnih izpitov in obdobja ustnih izpitov v posameznem izpitnem roku poklicne mature 2024/25 najdete TUKAJ.
Predlog tem za 4. predmet pripravijo mentorji in kandidati. Temo in mentorja potrdi Šolska maturitetna komisija, ki določi tudi ostale pogoje in roke za začetek, dokončanje in oddajo izdelka.
Razpisane teme in dokumentacija:
4. PREDMET – LOGISTIČNI TEHNIK
Razpisane teme in dokumentacijo za 4. predmet v programu predšolska vzgoja kandidati prejmejo na konzultacijah.
Zagovor opravlja kandidat pred šolsko izpitno komisijo. Mentor je praviloma izpraševalec ali član izpitne komisije. Vprašanja, povezana z izdelkom oziroma storitvijo, postavlja kandidatu izpraševalec. Kandidat odgovarja na vprašanja brez priprave na odgovor.
Poklicno maturo lahko opravlja vsak, ki je:
- uspešno končal 4. letnik izobraževalnega programa srednjega strokovnega izobraževanja,
- uspešno končal 2. letnik izobraževalnega programa poklicno-tehniškega izobraževanja,
- zaključil 4. letnik gimnazije in opravil poklicni tečaj,
- opravil mojstrski izpit.
Kandidat se k poklicni maturi prijavi na šoli, kjer je opravil zaključni letnik.
Poklicna matura vsako leto poteka v treh rokih, spomladanskem, jesenskem in zimskem. Kandidat se lahko prijavi h kateremkoli roku.
Kandidat se prijavi k opravljanju poklicne mature na obrazcu PRIJAVA K POKLICNI MATURI. Kandidati oddajo prijavo na poklicno maturo najpozneje 60 dni pred začetkom spomladanskega roka oziroma 45 dni pred jesenskim in zimskim rokom. Če ima kandidat utemeljen razlog, se lahko prijavi najkasneje deset (10) dni pred opravljanjem poklicne mature; o utemeljenosti naknadne prijave odloča Šolska maturitetna komisija.
Kandidati s posebnimi potrebami k prijavnici priložijo ustrezna dokazila zaradi uveljavljanja prilagoditve izvedbe poklicne mature. Če kandidat ne izpolnjuje pogojev za opravljanje poklicne mature, ga predsednik Šolska maturitetna komisija najkasneje en (1) dan pred opravljanjem o tem pisno obvesti.
Kandidat se lahko pisno odjavi od poklicne mature najkasneje tri (3) dni pred začetkom izpitnega roka z obrazcem ODJAVA OD POKLICNE MATURE/PREDMETA, sicer je v tem roku in tem predmetu neocenjen oziroma se šteje, da izpita ni opravljal.
OBVEZNI DEL:
- prvi predmet je slovenščina
- drugi predmet je temeljni strokovno-teoretični predmet, ki ga kandidati osvojijo pri obveznih strokovnih modulih: (vzgoja predšolskega otroka, logistika, gospodarstvo, strojništvo) – KATALOG
IZBIRNI DEL:
- tretji predmet je matematika ali tuji jezik (angleščina, nemščina)
- pri četrtem predmetu kandidati opravljajo različne oblike praktičnega dela v poklicu oz. stroki (izdelek, storitev, seminarska naloga, projektno delo itd. z zagovorom).
Seznam veljavnih predmetnih izpitnih katalogov za leto 2024
Kandidati opravljajo poklicno maturo v skladu z Maturitetnim izpitnim katalogom za poklicno maturo za posamezno leto. V njem lahko najdejo vse informacije o vsebini in izvedbi posameznih izpitov poklicne mature.
Maturitetni izpitni katalog za poklicno maturo 2024 – popravljen
Maturitetni izpitni katalog za poklicno maturo 2025
Informacije o doseganju standardov znanja za posamezen predmet poklicne mature najdejo kandidati v predmetnih izpitnih katalogih. Za del poklicne mature, kjer se ugotavlja doseganje poklicnih kompetenc in strokovna usposobljenost kandidatov, skrbi Center RS za poklicno izobraževanje.
Veljavni predmetni izpitni katalogi
Seznam veljavnih predmetnih izpitnih katalogov za leto 2024
Seznam veljavnih predmetnih izpitnih katalogov za leto 2025
Prispevek je nastal na podlagi Navodil o izpitnem redu pri poklicni maturi in Pravilnika o poklicni maturi in služi kot pripomoček kandidatom in udeležencem izobraževanja odraslih, ki pristopajo k poklicni maturi.
PISNI IZPIT
- Pisni izpit iz 1. in 3. izpitne enote opravljajo vsi kandidati v Republiki Sloveniji istega dne z začetkom ob 9. uri. Začetek izpita pomeni čas, ko kandidati začnejo reševati izpitne pole.
- Izpit nadzirata dva nadzorna učitelja, ki nista učitelja predmeta, iz katerega se opravlja izpit.
- Pisni izpit traja najmanj 90 in največ 120 minut (čas za vsak predmet je točno določen).
- Izpitni komplet je sestavljen iz izpitnih pol in ocenjevalnega obrazca.
- Šolska maturitetna komisija določi kandidate v skupine po izpitnih prostorih in imenuje nadzorne učitelje. Skupine se oblikujejo po abecednem redu.
- Razvrstitev kandidatov in nadzornih učiteljev se objavi na dan izpita najmanj eno uro pred začetkom pisanja. Pri vhodu v izpitni prostor mora biti objavljen sedežni red.
- Vsak kandidat mora imeti svojo mizo, vsi stoli morajo biti obrnjeni v isto smer. Vsi prostori morajo biti pregledani.
- Kandidati se zberejo pred izpitnim prostorom 20 minut pred začetkom pisanja.
- Kandidat lahko zamudi začetek pisnega izpita do 30 minut, vendar se v tem primeru čas izpita ne podaljša.
- Kandidati imajo pri izpitu le pripomočke, dovoljene z izpitnim katalogom in sklepi organov, pristojnih za izvedbo poklicne mature. Vse predmete, ki bi lahko motili potek izpita, morajo izključiti in odstraniti (telefone). Torbe, oblačila itd. morajo pustiti v drugem prostoru, kamor imajo vstop šele po končanem izpitu.
- Od poklicne mature 2015 se ure štejejo kot nedovoljen pripomoček.
- Vsak kandidat mora imeti svojo mizo. Če so dvosedežne, sedijo vsi na isti strani mize. Razmik med središči stolov mora biti najmanj 1,5 m.
- Pri sebi morajo imeti osebni dokument s fotografijo, ki ga položijo na rob mize.
- Pisni izpit se začne, ko nadzorni učitelj kandidatom razdeli izpitno gradivo in jih posebej opozori, da preverijo, ali so prejeli vse gradivo, potem preberejo navodila in se po njih ravnajo. Nato kandidati izpitno gradivo opremijo s šiframi.
- Kandidati naj preverijo, če se šifre v kuverti ujemajo z nalepko na kuverti.
- Kandidati morajo upoštevati navodila nadzornega učitelja, naloge morajo reševati samostojno, med seboj se ne smejo pogovarjati in motiti poteka izpita.
- Nadzorni učitelj kandidate seznani z navodili, s pravili izpitnega reda, z ravnanjem s šiframi ter posledicami kršitev.
- Vrečke z izpitnimi polami bo odprl nadzorni učitelj pred kandidati neposredno (5 minut) pred začetkom izpita.
- Nato na izpitno polo, ocenjevalne liste in konceptne liste kandidati nalepijo oz. napišejo svojo šifro.
- Zatem se preberejo navodila na prvi strani izpitne pole.
- Če sta pri izpitu dve poli, nadzorni učitelj najprej razdeli prvo in jo na koncu pisanja pobere, nato pa razdeli drugo.
- Med 1. in 2. polo je 10 minut odmora (razen pri matematiki). Med odmorom kandidati ne zapuščajo prostora.
- Za pisanje osnutka se uporabljajo za to določeni konceptni listi, ki morajo imeti nalepljeno šifro kandidata.
- Kandidati morajo pisati s predpisanimi pisali, navedenimi na izpitni poli. Če se zmotijo, odgovor prečrtajo in ga napišejo na novo.
- Prvih 30 minut (velja za cel izpit) po začetku pisnega izpita in praviloma zadnjih 15 minut (velja za del izpita) pred iztekom časa, določenega za pisni izpit, ne sme noben kandidat zapustiti izpitnega prostora.
- Kandidat lahko odda svoj izdelek pred iztekom časa, določenega za izpit in zapusti prostor, razen zadnjih 15 minut pred zaključkom izpita.
- Med pisnim izpitom lahko z dovoljenjem in v spremstvu nadzornega učitelja zapusti prostor le po en kandidat, odsotnost traja lahko največ 5 minut. Daljšo odsotnost lahko učitelj dovoli le v izjemnih primerih.
- Pri predčasnem zaključku izpita, vendar ne zadnjih 15 minut, kandidat odda vse izpitno gradivo nadzornemu učitelju.
- Nadzorni učitelj med pisanjem ne daje nobenih pojasnil. Če kandidat česa ne razume, mora reševati izpitno polo naprej. V primeru, da je bila v nalogi napaka, se naloga pri ocenjevanju ne bo upoštevala.
- Če sta pri pisnem izpitu dve izpitni poli, nadzorni učitelj na začetku pisnega izpita razdeli samo prvo izpitno polo in jo po koncu pisanja pobere, nato razdeli drugo izpitno polo.
- Za prvo izpitno polo je lahko največ 10 minut odmora. Tudi v tem času veljajo vsa pravila izpitnega reda.
- Po koncu izpita učitelj pozove kandidate, da je čas potekel, kandidati morajo takoj prenehati s pisanjem in izdelek pustiti na robu mize.
- Kandidat, ki je izpit pričel, mora gradivo tudi oddati.
Prosimo kandidate, da pri pisanju ne uporabljajo zgolj velikih črk, ker bo naloga točkovana z nič točkami.
USTNI IZPIT
- Pri izvedbi ustnega izpita se smiselno uporabljajo pravila, ki veljajo za pisni izpit.
- Šolska maturitetna komisija objavi najkasneje tri dni pred začetkom obdobja ustnih izpitov na oglasni deski ali drugem dostopnem mestu imena članov šolskih izpitnih komisij, poimenski razpored kandidatov, izpitne prostore ter čas opravljanja ustnega izpita pri določenem predmetu.
- Ustni izpit se opravlja pred šolsko izpitno komisijo.
- Izpraševalec pri ustnem izpitu je učitelj, ki izpolnjuje pogoje za učitelja tega predmeta in je praviloma kandidata poučeval v zaključnem letniku.
- Ustni izpit se začne, ko predsednik šolske izpitne komisije pokliče kandidata, da si izbere izpitni listek.
- Izpitni listki morajo biti predloženi tako, da pri izbiri izpitnega listka kandidat ne more videti vsebine izpitnega listka.
- Ustni izpit traja največ 20 minut. Kandidat ima pred začetkom ustnega izpita pravico do 15 minutne priprave. Med opravljanjem ustnega izpita enega kandidata se lahko pripravlja naslednji kandidat.
- Kandidat odgovarja na vprašanja z izpitnega listka. Kandidat ima pravico enkrat zamenjati izpitni listek.
- Izpraševalec lahko kandidatu postavlja dodatna vprašanja, s katerimi se razčlenjujejo vprašanja z izpitnega listka.
- Izpitni listki se vrnejo v komplet izpitnih listkov.
PRIPRAVA IN ZAGOVOR IZDELKA OZIROMA STORITVE ALI SEMINARSKE NALOGE
(zagovor praktičnega dela izpita iz četrtega predmeta)
- Kandidat opravlja zagovor pred šolsko izpitno komisijo.
- Mentor oziroma nadzornik je praviloma izpraševalec ali član izpitne komisije.
- Kandidati se zberejo pred izpitnim prostorom najmanj 20 minut pred začetkom izpita. Nadzornik preveri njihovo identiteto.
- Zagovor se začne tako, da predsednik šolske izpitne komisije pokliče kandidata, da predstavi in utemelji svoj izdelek, storitev oziroma izpitni nastop.
- Vprašanja, povezana s seminarsko nalogo, izdelkom oziroma storitvijo postavlja kandidatu izpraševalec.
- Zagovor izpita traja največ 20 minut.
- Kandidat odgovarja na vprašanja brez priprave.
VSEBINE ZA PRIPRAVO NA POKLICNO MATURO
PISNI DEL
Povezava do spletne strani državnega izpitnega centra, kjer najdete primere izpitnih pol iz preteklih rokov in pa navodila za ocenjevanje.
Glejte izpitne kataloge, v katerih je navedeno kako je izpit sestavljen in katere vsebine lahko pridejo v poštev.
USTNI DEL
Glejte izpitne kataloge, v katerih je navedeno kako je izpit sestavljen in katere vsebine lahko pridejo v poštev.
Situacije za ustni del poklicne mature iz matematike – priprava na ustni izpit iz matematike
KRŠITVE KANDIDATOV PRI IZPITU SO:
- vpisovanje neprimernih znakov ali neprimerne vsebine v izpitno polo
- posedovanje pomožnega listka oziroma drugih nedovoljenih pripomočkov
- oziranje, pogovarjanje oziroma sporazumevanje
- prepisovanje ali dopustitev prepisovanja
- uporaba pomožnega listka, elektronskih pripomočkov oziroma drugih nedovoljenih pripomočkov
- motenje poteka izpita
- ponavljanje kršitev in njihovo stopnjevanje
- predložitev dela drugega kandidata
- posedovanje gradiva z oznako izpitne tajnosti
- zamenjava identitete kandidata
Če ocenjevalci pri ocenjevanju ugotovijo domnevne primere prepisovanja, razvidne iz primerjave izpitnih izdelkov, nanje opozorijo maturitetne organe, ki ustrezno ukrepajo. Kandidatu, ki pri izpitu krši maturitetna pravila, lahko v skladu s Pravilnikom o poklicni maturi izrečejo naslednji ukrepi:
- opomin
- prekinitev reševanja izpitne pole
- prekinitev dela izpita
- razveljavitev vseh opravljenih izpitov poklicne mature
V primeru prekinitve se izpitna pola ali del izpita oceni z nič točkami. V primeru zamenjave identitete kandidata ali posedovanja gradiva z oznako izpitne tajnosti se prekine potek izpita in razveljavi vse opravljene izpite poklicne mature.
POSTOPEK IZREKANJA UKREPOV
- ukrepi se praviloma stopnjujejo
- opomin izreče nadzorni učitelj oziroma mentor, ostale ukrepe pa šolska maturitetna komisija
- v primeru ugotovljene kršitve nadzorni učitelj oziroma mentor nemudoma obvesti predsednika šolske maturitetne komisije, ki ugotovi dejansko stanje
- o ukrepu odloči šolska maturitetna komisija takoj, sklep o tem pa kandidatu izda v 24 urah po ugotovitvi kršitve
- zoper sklep šolske maturitetne komisije lahko kandidat v 3 dneh po prejemu sklepa vloži zahtevo za varstvo pravic, o zahtevi odloči komisija za varstvo pravic iz 80. člena zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju (Uradni list RS št. 79/06) v 30 dneh po prejemu zahteve
- če nadzorni učitelj prekine izpit, naroči kandidatu, da zapusti prostor, v katerem poteka izpit, tako da ne moti izvajanja izpita
- šolska maturitetna komisija o vseh ukrepih obvesti državno komisijo
KANDIDAT SE LAHKO PRITOŽI IZ RAZLIČNIH RAZLOGOV:
- vloži pritožbo, če meni, da so bili med samim izvajanjem nekega izpita ali dela izpita (pisni, ustni oziroma praktični del) kršeni pravila izvajanja poklicne mature in postopki, ki jih določa zakon ali prepisi, sprejeti na njegovi podlagi; takšno pritožbo mora kandidat vložiti z ustrezno utemeljitvijo naslednji dan po opravljanju konkretnega dela izpita, za katerega velja pritožba
- zahteva od šole vpogled v izpitno dokumentacijo (izpitne pole, liste za odgovore, ocenjevalne liste, točkovnik in navodila za ocenjevanje ter merila za pretvorbo točk v ocene); takšno zahtevo mora vložiti v treh dneh po objavi rezultatov
- vloži pisni ugovor na način izračuna ocene ali na oceno najpozneje naslednji dan po vpogledu; ugovor mora biti obrazložen, če meni, da njegov izpitni izdelek ni bil pravilno točkovan oziroma ocena ni bila pravilno izračunana ali pa je bil neustrezno ocenjen pri izpitu
IC GEOSS mora na podlagi kandidatovih pritožb izpeljati ustrezne postopke. Odločitve, ki jih v zvezi s pritožbami in ugovori na oceno sprejme šolska maturitetna komisija, so dokončne.
Šolska maturitetna komisija (ŠMK) za poklicno maturo
predsednica – Sabina Rovšek
tajnica – Klavdija Mali
namestnica predsednice – Gordana Marinović
član – Stanko Miklič
član – Miklavž Šef
Poklicna matura se izvaja v skladu z naslednjimi zakoni in pravilniki:
ZAKON O MATURI
PRAVILNIK O POKLICNI MATURI
PRAVILNIK O NAČINU IZVAJANJA MATURE ZA KANDIDATE S POSEBNIMI POTREBAMI
PRAVILNIK O VAROVANJU IZPITNE TAJNOSTI PRI MATURI
NAVODILA O IZPITNEM REDU PRI POKLICNI MATURI
Poklicno maturo vodi in koordinira državna komisija za poklicno maturo, ki opravlja zakonsko predpisane naloge.
Informacije v zvezi s poklicno maturo dobite pri tajnici šolske maturitetne komisije Klavdiji Mali po predhodnem dogovoru v referatu IC Geoss, na e-naslovu klavdija@ic-geoss.si ali na naši telefonski številki.
REZULTATI POKLICNE MATURE – SPOMLADANSKI ROK 231
Dokazila lahko prevzamete v času uradnih ur po predhodnem dogovoru.
______________________________________________________________________________________________________________
Terminski razpored ustnih izpitov:
REZULTATI POKLICNE MATURE – JESENSKI ROK 232
Dokazila o poklicni maturi lahko prevzamete v prostorih IC Geoss po predhodni najavi v petek, 07. 09. 2023, od 12:00 do 14: 00 ure, in od PONEDELJKA, 11. 09. 2023, dalje v času uradnih ur.
241 – Rezultati poklicne mature- zimski rok 2024.
Spričevala in obvestila o uspehu lahko prevzamete v referatu v času uradnih ur.
___________________________________________________________________
Rezultate spomladanskega roka poklicne mature najdete TUKAJ. Meje za ocene pa tukaj.
Kandidati, ki maturo opravljate v več delih, in kandidati, ki pri posameznih izpitih niste bili uspešni, se morate prijaviti na jesenski rok poklicne mature. Prijavnico morate oddati najkasneje do petka, 5. 7. 2024, do 12:00.
__________________________________________________________________________________________________
RAZPORED USTNIH IZPITOV:RAZPORED USTNI – POM – popravek 10.6.2024 pri predmetu VZGOJA PREDŠOLSKEGA OTROKA.